Architektūros istorijos išsaugojimas skaitmeniniais dvyniais
Brazilijos architektas lietuviškais šaknimis – Fábio Rakauskas dalijasi, kaip jis saugo architektūros istoriją su skaitmeniniais dvyniais, kad supažindintų savo bendruomenę su dvynių buvusia istorija ir žinoma apie būsimą renovaciją.
3D projektavimas ateitis, bet taip pat jis atskleidžia ir praeitį. Brazilijos architektas Fábio Rakauskas saugo architektūros kūrinius/statinius skaitmeninėmis jų kopijomis bei integruoja / importuoja juos į šiuolaikinį pasaulį ir jos skaitmeninę erdvę, kad išsaugotų identitetą. Jis tai atliko 14ai skirtingų istorinių pastatų savo gimtajame São Bernardo do Campo mieste, netoli San Paulo Brazilijoje. Šio darbo specifika saugo septintojo dešimtmečio modernistinio architektūros judėjimo istoriją, sujungia žmones su jų teritoriniu paveldu ir padeda stebėti nuolatinę pastatų raidą. Interviu su Fábio parodo, kaip jo aistros projektai iš naujo apibrėžia ir dar labiau pabrežia istoriją.
Fábio, ar galite paaiškinti, kas yra istorinio pastato informacijos modeliavimas (HBIM)?
Architektūriniai pastatai pasakoja miestų ir jų kultūros paveldo istoriją. Istorinių struktūrų priežiūra ir atkūrimas yra labai svarbūs norint išlaikyti istoriją gyvą ir mes tai darome pasitelkę būtent minėtąjį – HBIM. (Istorinį pastato informacijos modeliavimą).
Nors pastato informacinis modeliavimas (BIM) persmelkia visą statybos gyvavimo ciklą nuo galimybių studijų iki turto valdymo, HBIM yra atvirkštinis procesas; ištekliai jau yra, bet paprastai jie turi mažai dokumentų arba visai neturi, todėl viską reikia atkurti skaitmeniniu būdu, kad ateityje viskas valdytusi sklandžiai ir atitinkant įvairius naujus reikalavimus.
Norint gauti šią informaciją, reikia kruopštaus darbo, kad būtų tiksliai atspindėtas pastatų originalumas ir autentiškumas. Galutinis produktas yra 3D modelis, užpildytas duomenimis – skaitmeninis pastato dvynys, kuris tampa būsimų sprendimų ir renovacijos pagrindu.
Daugiau informacijos apie Vila Baeta Neves stadiono pastatą. (Spauskite rodyklę dešinėn)
Įsivaizduojame, koks sudėtingas gali būti HBIM procesas. Kaip jūsų profesinė karjera paskatino jus dirbti ties São Bernardo do Campo projektais?
Dirbau su urbanistiniais projektais São Bernardo do Campo rotušėje ir priklausiau Istorijos ir kultūros paveldo tarybai, kurioje studijavau miesto urbanistikos istoriją.
São Bernardo do Campo turi istoriškai reikšmingų pastatų iš XX amžiaus septintojo ir aštuntojo dešimtmečio modernistinės architektūros laikotarpio. Daugelis šių statinių, įskaitant žinomų architektų, tokių kaip Paulo Mendes da Rocha, darbai, laikui bėgant buvo pamiršti.
Neseniai, kai savivaldybė paskelbė viešą pranešimą apie kultūros skatinimą per federalinį Aldir Blanc įstatymą, turėjau galimybę dirbti su fantastišku projektu: atkurti septintojo ir aštuntojo dešimtmečio modernistinius projektus San Bernardo do Campo savivaldybėje skaitmeninių dvynių principu.
Projektas apėmė tris pagrindinius kriterijus:
- Sudaryti 14 modernistinių pastatų 3D skaitmeninių modelių 100% atitinkančių autentiką.
- Sukurti pastatų skaitmeninių dvynių parodą plačiajai visuomenei Pinacoteca de São Bernardo.
- Paskelti modelius, kad juos galėtuma būtų naudoti ateityje, naudodami įrankį, pvz., „SketchUp“ 3D sandėlį .
Kodėl pasirinkote SketchUp, kad atgaivintumėte pastatų skaitmeninius dvynius?
Efektyvumas; Turėjau griežtą laiko grafiką greitai ir savarankiškai sumodeliuoti 14 pastatų.
Lankstumas; Modeliuodamas su keliomis pradinėmis nuorodomis galiu atlikti iteracijas be apribojimų (kai kurie istoriniai pastatai neturėjo originalios dokumentacijos).
Sąveika su CAD failais ir vaizdais; Man reikėjo importuoti keletą vaizdų ir .dwg failų su planais, pjūviais, aukščiais ir topografijos linijomis, kad būtų galima nurodyti tūrinį dizainą.
Su SketchUp susipažinau vienoje architektūros firmų, kurioje dirbau. Po to niekada nenustojau jo naudoti. „SketchUp“ yra labai judrus – suteikia projektams lankstumo. Kita programinė įranga bando imituoti šį judrumą, kad būtų galima išspausti, kurti ir kartoti, tačiau ji nelygina.
Kartu su „SketchUp“ naudoju „Trimble Connect“ , kuri užtikrina, kad bet kas gali peržiūrėti modelius mobiliuosiuose, staliniuose ar papildytosios realybės įrenginiuose. Jis perduoda projektą 3D formatu ir palengvina dalijimąsi dizainu su suinteresuotosiomis šalimis.
Pasinerkime į projektą. Papasakokite apie tai šiek tiek daugiau.
Norėdami atkurti 14 pastatų skaitmeniniu būdu, pirmiausia turime surinkti informaciją apie pastatus. Įprasti duomenų surinkimo metodai apima lazerinį nuskaitymą ir fotogrametriją, kurie yra puikūs būdai atkurti pastatus skaitmeniniu būdu. Tačiau šiam projektui tokios technologijos neturėjome. Vietoj to naudojome esamą dokumentaciją (senus popierinius brėžinius arba nuskaitytus planus, pjūvius ir iškilimus) ir apsilankėme svetainėje, kad rankiniu būdu užfiksuotume detales apie vėlesnius pastato atnaujinimus.
Vila Brasilia mokyklos pastatas
Projekto etapai ir iššūkiai, su kuriais teko susidurti
Papasakosiu apie projekto etapus, naudojant simboliškiausią 14 pastatą – San Bernardo savivaldybės rūmus ir miesto centrą.
1 etapas: duomenų rinkimas ir pradinės apimties modeliavimas
Modeliuodamas naudojau kelis išteklius, kad būčiau kuo ištikimesnis originaliam dizainui, įskaitant „Google“ žemėlapius, kad suprasčiau esamas sąlygas, istorines nuotraukas ir naujienų straipsnius apie architektūrą atitinkamu laikotarpiu. Į SketchUp importavau savivaldybės kartografinį registrą ir sukūriau masinį apylinkių modelį.
„Naudojau SketchUp Match Photo įrankį, kad perdengčiau vaizdus ant modelio ir palyginčiau, ar geometrija, sukurta iš originalios 2D dokumentacijos, atitiko dabartinę pastatų būklę. Tai padėjo man nustatyti vėlesnius renovacijos darbus, kurie nebuvo dokumentuoti.
2 etapas: modelio organizavimas
Iš viso yra 14 darbų, todėl buvo būtina sukurta sistemą, kad projektai būtų sutvarkyti ir suderinti pagal tos pačios rūšies struktūrą, žymas ir hierarchiją.
3 etapas: informacijos įtraukimas į 3D modelį
Visi „SketchUp“ projektai buvo organizuoti naudojant grupes ir komponentus, užpildžius tinkama informacija.
Savivaldybės rūmų pastatui pradėjau modeliuoti seną .dwg failą, kuriame buvo keletas sluoksnių ir topografinių linijų iš esamų sąlygų. Naudojau SketchUp žymas, kad suskirstyčiau modelį pagal disciplinas ir grindis su mūro, konstrukcijų ir plytų mūro etiketėmis. Vadovaudamasi Brazilijos architektūros biurų asociacijos (ASBea) lygmens gairėmis, siekdama užtikrinti, kad modelį būtų galima lengvai susieti su kitomis informacijos duomenų bazėmis.
„Naudojau LayOut, kad sukurčiau didelius A0 formato lapus su visomis pastatų detalėmis. Tai buvo mano pirmas kartas, kai dirbau su „LayOut“, ir tai buvo fantastiška, ypač kai galėjau atnaujinti modelį ir pamatyti, kaip tie atnaujinimai atsispindi LayOut lapuose.
Susiejau kelis išorinius išteklius ir įtraukiau svarbios informacijos apie modelius į komponentų charakteristikas, įskaitant:
- Nuorodos į visą originalią 2D dokumentaciją
- Informacija apie medžiagas, spalvas, tekstūras, betono tipą ir kitas konstrukcines detales
- Nuorodos į visą turimą dokumentaciją apie rampas, laiptus, pastoges ir konstrukcinius elementus
- Duomenys apie architektus ir kitus AEC specialistus, dirbusius prie kiekvieno projekto
- Nuorodos į vaizdus ir pranešimus apie svarbius pastato istorijos momentus
- Peržiūrėdami projektus Trimble Connect, lengva naršyti kiekvieno objekto nuorodas, kad galėtumėte pasiekti projekto istoriją ir dokumentaciją.
Apie Fabio Rakauską
Fábio yra brazilų architektas, aistringas architektūrai ir mokymui. Nuo 2007 m. jis dirbo su įmonių pastatų projektavimu, miestų planavimu ir gyvenamųjų pastatų galimybių studijomis. Fábio yra įgijęs architektūros, BIM vadybos ir urbanistikos įgūdžių, dirbo architektūros ir urbanistikos kurso dėstytoju. Naujausias jo projektas – sukurti klasę ką tik baigusiems architektams. Sekite jį Instagram .
4 etapas: pastatas ir aplinka
Bėgant metams Savivaldybės rūmų pastatas buvo ne kartą atnaujintas: pastatytas privalomas gaisrinio evakuacijos bokštas ir dalis priestatų, dalis nugriauti, o pirminis apželdinimo projektas tapo ,,vandens veidrodžiu”.
Pradinis projekto tikslas buvo pavaizduoti pastatus jų pradinės būklės. Vis dėlto modeliavau pastato atnaujinimus, kurie įvyko bėgant metams. SketchUp Outliner įrankis suskirsto originalų modelį kartu su atnaujinimais, todėl lengva palyginti pradinę ir dabartinę būsenas. Paskutinis Savivaldybės rūmų skaitmeninis dvynys apima apylinkes, kad galėtume pamatyti pastatą kontekste.
5 etapas: paskutinė paroda
Paskutiniame projekto etape Pinacoteca de São Bernardo do Campo surengėme parodą, kurioje sujungėme fizinį ir skaitmeninį pasaulius. (Norėdami pamatyti daugiau vaizdų, braukite dešinėn)
Komanda eksportavo SketchUp modelius į 3D spausdintuvą ir sukūrė fizinius visų pastatų maketus. Lankytojai galėjo nuskaityti QR kodus, kad pamatytų modelius papildytoje realybėje, arba naudoti Trimble Connect, kad pasiektų visą originalią ir istorinę informaciją, susijusią su modeliais.
Parodos metu bendruomenės nariai nustebo sužinoję, kad istorinius pastatus projektavo žinomi architektai.
Kaip galime pamatyti skaitmeninius dvynius?
Šiuo metu su projektais galima susipažinti virtualioje parodoje . „SketchUp“ naudotojai taip pat gali peržiūrėti modelius 3D sandėlyje .
Kaip skaitmeniniai dvyniai informuoja būsimus sprendimus dėl pastatų?
Sprendimai, pagrįsti tik 2D dokumentacija, gali klaidingai apibūdinti originalų darbą ir neigiamai paveikti istorinį išsaugojimą. Be to, miestų tarybas sudaro daugybė profesionalų, kuriems gali būti sunku įsivaizduoti iš 2D dokumentų.
3D modelius lengviau suprasti. Dabar kiekvienas gali pasiekti skaitmeninius 14 istorinių pastatų dvynius per Trimble Connect. São Bernardo do Campo miesto taryba, geriau suvokdama renovacijos galimybes ir poveikį, gali priimti labiau pagrįstus sprendimus.
Šiuos modelius reikės atnaujinti kiekvieną kartą, kai bus naujas priedas, kad pastatų skaitmeniniai dvyniai atspindėtų jų dabartinę būklę.
Dabar, kai projektas baigtas, koks jūsų kitas didelis siekis?
„SketchUp“ naudojimas visada buvo mano aistra ir man patinka perduoti šią aistrą savo mokiniams. Rengiu kursą architektūros studentams ir ką tik baigusiems absolventams dėstyti apie BIM. Mokiniai tradiciškai mokosi, kad jie turėtų pradėti nuo 2D, o tada pereiti prie 3D perspektyvos. Aš propaguoju 3D metodą, o „SketchUp“ tam puikiai tinka. Architektūra yra vizualinė praktika, o 3D palengvina supratimą ir pagrįstų sprendimų priėmimą ankstyvosiose projekto fazėse.
Priešgaisrinės tarnybos ir policijos biurų pastatai (perbraukite dešinėn, kad pamatytumėte daugiau vaizdų)
Fábio, labai ačiū, kad papasakojote mums savo istoriją! Štai keli paskutiniai mus kankinatys klausimai.
Ar galite apibūdinti SketchUp vienu žodžiu?
Lankstus.
Ką kiekvienas turi padaryti „SketchUp“?
Dirbkite su grupėmis, komponentais ir modelio hierarchija apskritai. Modelio organizavimas ir struktūra yra labai svarbūs aspektas norint supaprastinti darbo eigą ir žinoma maksimaliai optimizuoti visus procesus.
Ką patartumėte kitiems architektūros profesionalams?
Mąstykite už rėmo ribų ir meskite iššūkį senoms paradigmoms. Paklauskite savęs, ar būtinai turite pradėti nuo brėžinių. Turime turėti holistinį suvokimą, o 3D yra papildoma priemonė jai įgyvendinti.
Jauniems specialistams, tik žengiantiems į darbo rinką – sutelkite dėmesį į darbą su duomenimis ir jų automatizavimą. Šie įrankiai pagreitins rankines užduotis ir sutaupys brangaus laiko, kurio ypač trūksta jauniesiems architektams.
Pasiruošę sekti savo aistrą 3D dizainui? Tapkite „SketchUp“ prenumeratoriumi arba išbandykite naudodami nemokamą bandomąją versiją .
Apie straipsnio autorę
Kai nekuria turinio, Flavia mėgsta leisti laiką su šeima ir draugais bei kuo daugiau keliauti. Būdama namuose ji gali skaityti apie ją įkvepiančias temas ir grožinės literatūros knygas, užsiiminėti joga, pilatesu ir žygiuoti. Jos aistra už darbo ribų yra savanorystė nevyriausybinėje organizacijoje Brazilijoje kaip anglų kalbos mokytoja nepasiturinčioms bendruomenėms.
Ar galiu išbandyti „SketchUp“ prenumeratą prieš ją pirkdamas?
Tikrai taip – atsisiųskite naujausią versiją ČIA ir prisijunkite su Trimble ID (TID) paskyrą, kad pradėtumėte 7 dienų bandomąjį laikotarpį. Atminkite – kiekvienas asmuo gali susikurti tik vieną Trimble paskyrą.
Keliais kompiuteriais vienu metu, galiu naudotis programa, įsigyjęs SketchUp prenumeratą?
„SketchUp“ prenumerata yra susieta su konkretaus vartotojo „Trimble ID“ paskyra, kuri leidžia aktyvuoti prenumeratą dviejuose kompiuteriuose vienu metu. V-ray atvaizdavimas vienu metu veiktų tik viename kompiuteryje.
Ar galima atnaujinti „SketchUp Pro“ prenumeratą į „Studio“?
Aktyvią „SketchUp Pro“ prenumeratą galima atnaujinti į „Studio“ sumokėjus kainos skirtumą. Papildomai tektų mokėti tik už likusias abonemento dienas proporcingai.
Ar viename kompiuteryje gali būti aktyvios kelios Trimble paskyros?
Viename kompiuteryje gali būti aktyvi tik viena Trimble paskyra. Keičiant kompiuterių vartotojus, reikės pakeisti Trimble paskyras. 3D Warehouse aplinkoje galima sukurti atskirus profilius, nepriklausomai nuo Trimble.
Ar man reikia interneto ryšio, kad galėčiau naudotis „SketchUp“ prenumerata?
Kai pirmą kartą suaktyvinate „SketchUp“ prenumeratą, privalote turėti interneto ryšį. Toliau, norint neišjungti abonemento konkrečiame įrenginyje, kartą per mėnesį būtina prisijungti prie interneto.
Ar pasibaigus prenumeratai vis tiek galėsiu pasiekti savo SketcUp modelius?
Pasibaigus prenumeratai, su juo susijusios koregavimo funkcijos ir paslaugos nebebus pasiekiamos, tačiau modeliai bus pasiekiami naudojant nemokamą „SketchUp Free“ versiją.
Kas atsitiks su visais „SketchUp“ papildiniais, kai baigsis mano prenumerata?
Kadangi Nemokamoje „SketchUp“ versijoje įskiepių naudoti negalima, toliau juos naudoti bus galima tik atnaujinus prenumeratą. Papildiniai liks jūsų mokamoje prenumeratoje.
Kas nutinka LayOut dokumentams pasibaigus prenumeratai?
LayOut neveiks be aktyvios prenumeratos ir vartotojas negalės atidaryti ar redaguoti savo LayOut dokumentų. Vartotojas turėtų nepamiršti juos laiku išsaugoti senesnėmis versijomis arba PDF formatu.
Ar pasibaigus prenumeratai vis tiek galėsiu pasiekti savo duomenis iš Trimble Connect?
Pasibaigus prenumeratai, „Trimble Connect“ paskyra grįš į laisvą režimą, leisdama vartotojui toliau naudotis 10 GB skirtos debesies vietos. Visi duomenys, viršijantys 10 GB limitą, bus pasiekiami tik skaitymo formatu.
Ar galima SketchUp prenumeratą perkelti į kitą Trimble vartotojo paskyrą?
Tik tais atvejais, kai darbuotojas nutraukia darbo santykius, su juo susietą abonementą galima pervesti į kitą paskyrą. Norėdami tai padaryti, susisiekite su mumis.
7-ių dienų išbandymui
Mobilioji aplikacija projektų peržiūrai
,,3D Warehouse” – ribotos galimybės
Bazinis failų importavimas ir eksportavimas
Intuityviausia architektūrinė bei interjero modeliavimo online programa, skirta braižyti, vizualizuoti bei dokumentuoti Jūsų idėjas
€ 337,00 + PVM / metams
Viskas iš ,,SketchUp Free” versijos sąrašo
„Trimble Connect“ – neriboti Gb
,,3D Warehouse” – be apribojimų
Profesionalus failų importas ir eksportas
,,SketchUp Ipad” versija projektavimui
,,LayOut” – 2D brėžinių paruošimui
Mišri realybė projektų peržiūrai
„PreDesign” projektų aplinkos analizėi
Extensions Warehouse – papildinių biblioteka
Dinaminiai komponentai
Gyvieji komponentai
Tekstūrų biblioteka kuri nuolat pildosi
Viskas iš ,,SketchUp Pro” prenumeratos sąrašo
Klausimų atsakymų sesijos bendruomenei
,,Revit” projektų Impoteris
,,V-Ray” profesionalų vizualizacijos įrankis
,,Scan Essentials” – taškų debesims