Supaprastinkite bei optimizuokite savo projektus naudodami 4-ių žingsnių BIM principą su Trimble SketchUp programine įranga

BIM darbo eigos neturi būti didžiulės. Kalbėjomės su SketchUp atstovu Stephane’u Desmulie. Jis yra statybinės programinės įrangos darbo eigos ekspertas. Jis supažindina su prieinama BIM darbo eiga, kurią užtikrina prijungtos technologijos.

BIM Keturių žingsnių eiga

BIM pastaruoju metu sulaukia vis daugiau ir daugiau dėmesio, tai vyksta ne be priežąsties: AIK (Architektūra, Inžinerija, Konstrukcijos) tai daug informacijos, skaičiavimų, laiko sąnaudų, tikslumo bei žinoma patirties reikalaujačios industrijos, na o BIM tai tarsi glaudžiai suvienijanti projektavimo seka, statybos darbų eigoje, kurios tikslumą ir pagrįstumą – užtikrina esamos ir naujos technologijos. BIM pažodžiui, reiškia pastato informacijos modeliavimą (taip pat kartais žinomas kaip pastato informacijos, proceso valdymas). BIM gali apimti viską nuo modelių iki dokumentų įvertinimo ir sekos nustatymo bei kontrolės. BIM nėra tik vienas įrankis; tai projekto gyvavimo ciklas nuo projektavimo iki išpildymo, dažnai naudojamas projektų vadovų, projektų dalių vadovų na ir žinoma rangovų bei statybininkų.

Kodėl projektuojant verta pagalvoti apie BIM

Jei esate architektas ar dizaineris, ar tikrai turite galvoti apie BIM? Juk tai labiau inžinerinis dalykas.
 Trumpas atsakymas: TAIP. Stenkitės neatsilikti, nuo darbo eigos, kuriomis jau darbuojasi ir vadovaujasi garsiausios statybos ir inžinerijos įmonės. Atsižvelgiant į naująsias technologijas, imlumą bei kūrybiškumą, neretai pasitaiko, jog pasiūlymus projektavimui laimi būtent tos įmonės Lietuvoje kurios darbuojasi BIM pagrindu ir geba pateikti visus įmanomus bei reikiamus brėžinius ir dokumentacijas vienoj platformoje. BIM yra AIK pramonės ateitis todėl siūlome pasižvalgyti į produktyvumo bei optimalumo rodiklius vadovaujantis BIM procesu su mūsų pagalba.

  • Didesnis produktyvumas. 70 % žmonių, kurie įdiegia BIM darbo eigas, teigia, kad tai pavertė juos produktyvesniais.
  • Padidėjęs vykdymo greitis. Konstruojami BIM modeliai padidina efektyvumą, tikslumą ir pelningumą. Remiantis How We Build Now ataskaita, 13 % visų projekto išlaidų galima sutaupyti efektyviau fiksuojant ir standartizuojant duomenis, remiantis BIM.
  • Daugiau atgalinio ryšio. Prie BIM prisijungusių vartotojų daugėja. Daugiau nei 50 % statybos įmonių naudoja BIM darbo eigą arba per ateinančius 12 mėnesių naudos, teigiama ataskaitoje, na o Lietuva tuo tarpu – neatsilieka.
  • Didesnis projekto tikslumas. Sujungus fizinę ir programinę įrangą, gaunami tikslūs duomenys realiuoju laiku, todėl išvengiama brangių klaidų.
  • Daugiau BIM paruoštų modelių – mažiau sugaišto laiko. Naudodami daugiau nei 20 mln. bendrų modelių, „Trimble“ leidžia lengviau pradėti kurti naujoves remiantis jau sukurtais prototipais ar net iki milijono poligonų detalizuotais modeliais, pasiekiamais kiekvienam naudotojui 3D Warehouse platformoje.

Pirmas BIM darbo eigos etapas: koncepto projektavimas

Pirmoji BIM darbo eigos dalis yra ta, kurią tikriausiai jau žinote: konceptualaus projektavimo etapas. Kurdami konceptualų BIM darbo eigos projektą, atminkite, kad kuo daugiau informacijos pateiksite modelyje, tuo sėkmingesnė bei žinoma greitesnė darbo eiga Jūsų laukia. Kiekviename žingsnyje pridėkite atitinkamą informaciją, kad modelis tobulėtų kartu su jūsų pakeitimais. Nepamirškite skirstyti į grupes, komponentus, priskirti „Tag’us” ir kitus elementus kurie padės aiškiai ateityje atskirti projekto dalis, tiek inžinerijoje tiek architektūroje.

Konteksto kūrimas Jūsų dizainui

Projekto vietovės žemėlapis.

Projekto vietovės žemėlapis.

Naudokite funkciją Pridėti vietą (Add Location) programoje SketchUp, kad jūsų konceptas prasidėtų tarsi realiame pasaulyje. PlaceMaker SketchUp papildinys leidžia importuoti pastatus, kelius, takus, medžius, vandens telkinius ir didelės raiškos gatvės elektros tinklus ar antenas tam, kad  Jūsų projektas būtų pradėtas naudojant turiningą bei kontrastingą kontekstą ir detales. Tai pridės maksimalų realistiškumo pojūtį projektavimo etape, ne tik statybų metu.

Koncepto modelio vaizdas iš oro, pasinaudojant Add location funkcija

Koncepto modelio vaizdas iš oro, pasinaudojant Add location funkcija

Vietovės nuskenavimas, duomenų pridėjimas ir importavimas padės jums greitai pradėti kurti kocenptualų modelį. Norėdami tiksliai nuskenuoti duomenis su Trimble technologijomis, integruojamomis į SketchUp programinę įrangą, jūsų įmonė ar statybos partneriai gali išbandyti Trimble X9 skaitytuvą , kuris valdomas iš planšetinio kompiuterio projekto vietoje. Jeigu gebate valdyti skaitytuvus, skenerius bei dronus, pasinaudokite jais importuodami taškų debesį į SketchUp Studio, naudodami Trimble Scan Essentials, papildinį ir pradėkite projektuoti ne tik nevaržomai bet net iki 2,3 mm  tikslumu prie 10m!
Norėdami sukurti tvarų bei patikimą statinio dizainą, galite pasinaudoti Sefaira tam, kad įvestumėte realaus pasaulio klimato informaciją, kuri nustatoma pagal jūsų projekto vietą, šalį, miestą, metų bei paros laiką. Šis įrankis generuoja energijos, dienos apšvietimo ir našumo ataskaitas pagal jūsų pastato parametrus bei rodiklius. Sefaira taip pat apima kitą papildomą informaciją, pvz., įstiklinimo rekomendacijas, izoliacijos vertes, šalčių tiltus ir tos vietos klimato duomenis, kad padėtų jums sukurti efektyvesnius pastatų sprendimus bei sutaupyti tiek projektavimo laiką tiek finansinius kaštus.

3D konceptualaus modeliavimo darbo eiga

Kuomet pridėsite vietovės kontekstą pasinaudojant Add location funkcija, įsitikinsite, jog kuriate tinkamą šiai erdvęi ar vietovėi pastatą, atitinkantį tiek insoliaciją tiek klimato sąlygas. Toliau jau laukia, smagioji dalis – kurti savo koncepcualų modelį.
Nuskenuotą pastatą, interjerą ar objektą, galite importuoti, taškų masyvo pagalba – renovuoti, rekonstruoti ar konvertuoti statinį, taip pat galite sukurti savo modelį tiesiog remdamiesi senojo gabaritais SketchUp – Scan Essentials pagalba. padarę išsamų konteksto modelį su darbastaliui skirtu SketchUp, galite pasinaudoti „Trimble Connect“ aplinka , kad atidarytumėte projektą iPad planšetėms skirtu SketchUp  ar kitose peržiūrėjimo platformose.

Esamo pastato taškų debesis, importuotas į „SketchUp“ su Scan Essentials papildiniu

Esamo pastato taškų debesis, importuotas į „SketchUp“ su Scan Essentials papildiniu

Jei duomenų neskenuoti nemokate ar neturite laiko bei įrangos, nesijaudinkite – su SketchUp pradžia nebus nuo NULIO! Tegul jūsų projekto kontekstas įkvepia jūsų 3D modeliavimo veiksmus. Greitai įtraukite tokius aspektus kaip dienos apšvietimas, vėjas ir kiti aplinkos veiksniai, naudodami PreDesign , kad greitai atkartotumėte apytiksles projektavimo sąlygas ir pradėtumėte kurti pagal savo pažangiausio našumo variantą.

Taškų debesis ir esamo pastato modelis. 

Taškų debesis ir esamo pastato modelis. 

Kuomet apytiksliai įsivaizduosite, kaip formuosite savo naująjį projektą, ateina laikas pasinerti į detales ir niuansus. Koreguokite savo šviesos, gylio ir realistinius medžiagų nustatymus, kad sukurtumėte pilnaverčius griaučius būsimam modeliui. Vėliau profesionalios vizualizacijos  padaromos naudojant V-Ray papildinį. Nuo pradžios pradedant kurti ir dėti visus modelius tvarkingai bei tiksliai, tai atsispindės Jūsų statybos leidime. Išlaikyta tvarka, skaičiavimai, pagrindimas, tikslumas bei žinoma jokių vadinamųjų „trikdžių” projektavime, taps jūsų vizitinė kortelė, o su SketchUp nuolatinis Jūsų pagalbininkas!

Esamo pastato apdailos keitimas

Esamo pastato apdailos keitimas

Būkite kūrybingi ir drąsiai perkelkite savo dizaino viziją į atkurtąją 3D aplinką! Pateikinėkite savo dizainą viso proceso metu naudodami skirtingas kameras, animuotas scenas , papildytosios realybės (AR) ir virtualiosios realybės (VR) vizualizavimo patirtį. Pažangios SketchUp ir Trimble connect sąsajos galimybės leidžia lengvai bendradarbiauti ir gauti atsiliepimų ar pastabų iš suinteresuotųjų šalių. Toks darbo procesas tikrai palengvins projekto derinimą su komanda ir vykdančiosiomis statybą šalimis. Šios funkcijos yra būtinos bet kokiai darbo eigai, ypač darbo projektams, kai ateina laikas priimti brangius ir svarbiausius sprendimus, todėl su BIM pagalba nemalonių akimirkų galima išvengti.

Esamo pastato ir renovuoti siūlomo pastato SketchUp modelis. 

Kai jūsų dizainas atrodys taip, kaip norite, paruoškite jį kitam BIM darbo eigos etapui. Galite integruoti IFC (pramonės pagrindų klasės ) duomenis į savo SketchUp modelį naudodami SketchUp-IFC-Manager papildinį . IFC duomenų panaudojimas yra geriausias būdas palyginti projektuojamą ir importuojamą informaciją, na, o BIM principo eiga leis detaliai atrinkti ir archyvuoti projekto informaciją ateičiai. Ši informacija išliks aktuali ir naudojama viso projektavimo / statybos proceso metu ir tuo labiau užbaigiant ar priduodant objektus. Paruoštą modelį su duomenimis įkėlus į Trimble Connect, optimizuojamas statinio statybos valdymas bei užbėgama įvykiams už akių. Čia savo projektus galėsite nuolatos pildyti naujomis dizaino idėjomis tą patį modelį, pridėti pastabas, stebėti skirtingų projekto dalių eigą bei žinoma, skirstyti užduotis.

Antrasis BIM darbo eigos etapas: konstrukcijų projektavimas

Architektui sukūrus projektą, inžinierių bei konstruktorių užduotis užtikrinti, kad projektas būtų saugus, tvarus bei žinoma atitinkantis šių laikų reikalavimus bei tendencijas. Norint sukurti struktūrinį, tikslų modelį iš savo paprasto, kol kas konceptinio modelio, kuris buvo įkeltas į Trimble Connect, galima tiesiogiai pridėti prie jo ir Tekla Structures tos statinio dalies konstruktyvą, neprarandant IFC duomenų ir kitos į SketchUp modelį įtrauktos informacijos, išlaikant sluoksnius bei kitą statinę ar dinaminę informaciją.
Duomenų panaudojimas yra svarbus, nes tai geriausias būdas rinkti ir archyvuoti projekto informaciją. Šią informaciją galima bus panaudoti viso projektavimo / statybos proceso metu ir užbaigus pastato projektą, kad būtų lengviau atlikti pastato operacijas ir jas valdyti. Kai jūsų modelis bus paruoštas ir jame bus duomenys, kurių reikia kitai komandai, galite įkelti jį į Trimble Connect, kur jis gali būti jūsų dizaino šaltinis.

Naujo siūlomo pastato konstrukcinis modelis.

Naujo siūlomo pastato konstrukcinis modelis.

Po to, kai dizaineris perduoda SketchUp aplinkoje sukurtą modelį, inžinieriams, šie profesionalai gali dirbti su tuo pačiu modeliu naudodami galingus profesionalius MEP programinės įrangos įrankius vienoje vietoje, vienoje platformoje, bet kurioje pasaulio vietoje. „Trimble“ įskiepio pranašumas, kad vieną kartą įkėlus į Trimble Connect“, tą patį modelį galima prijungti prie programinės įrangos, kad būtų galima modeliuoti mechaninius, elektrinius ir santechnikos komponentus iš karto gyvai.

Informacija ir MEP modeliai veikia kartu vienoje platformoje.

Informacija ir MEP modeliai veikia kartu vienoje platformoje.

Bendra duomenų aplinka yra labai svarbi BIM darbo eigai, nes visos suinteresuotosios šalys visą projekto laiką lieka toje pačioje platformoje/sistemoje. Kai komanda nustato sceną su vienu modeliu, kuriame yra visa informacija – ne tik dizainas, bet ir esminiai konstrukciniai bei MEP komponentai, dėl kurių projektavimas gyvuos – ji susikuria visoms dalims. Lengvai suprantama informacinė sistemą padeda greitai orientuotis tiek rangovui tiek projektuotojui. Užsakovas ar klientas gali nesuprasti 2D konstrukcijų brėžinių, parodančių pastato tinklo sudėtingumą, todėl pasitelkę BIM 3D projektavimo eigą, tai Jums leis lengvai perteikti profesionalumo indelį užsakovams ar klientams.

Trečiasis BIM darbo eigos etepas: techninis projektavimas

Dabar, kai koncepciniai, techniniai ir MEP projektai yra paruošti, juos galima galutinai importuoti į bendrą duomenų aplinką Trimble Connect. Kadangi projekto komanda turi išsamų, daug duomenų turintį modelį su visai šieinamaisiais skaičiavimais, dabar kiekvienas gali bendrauti komandose, bendrai suprasdamas projektą ir prie jo prisidėti, atskiriant projektavimo dalis. Rekomenduojame naudoti Viewpoint projektų valdymui, nes tai padės užtikrinti, kad jūsų komandos liktų tame pačiame projekte nepakenkiant ar neįtakojant kitoms projekto dalims.

Naujo siūlomo pastato variantas

Atėjo laikas prasivalyti, rasti nereikalingas detales, linijas ar likusias plokštumas kurios trikdys mūsų tolimesnį darbą. Nes tai labai trukdys kitoms projekto dalims ateičiai. Tai daug lengviau padaryti, pradėjus darbuotis BIM eigos principu. Visas klaidas, neatitikimus ar kitus niuansus matysite ne 2D aplinkoje, iš ko sudėtinga orientuotis norint įžvelgti klaidas, o 3D formatu nuo pat pradžios. Pasinaudodami taškų debesimi, matysite konstantą į kurią turite orientuotis. Valdyti taškų debesis su Scan Essentials pagalba labai paprasta. Kaip dizaineris galite lengvai aptarti galimas problemas su projekto komanda ir greitai sukurti dizaino variantus, dar net neturint modelio, o darbuojantis tik ties taškų masyvu kurį geba apdoroti Scan Essentials papildinys Studio pakete.

Atvaizdai, kuriuose pavaizduotos naujojo siūlomo pastato išorės ir vidaus detalės pasinaudojant 3D Warehouse biblioteka

Pradėkite modeliuoti tikslesnį planą, išdėstymą ar schemą ir drąsiai įvedinėkite įvairius pakeitimus, atsižvelgdami į informaciją, kurią gavote iš kitų projekto dalių ar tiesiog iš užsakovų. Pats metas pagalvoti apie suprojektuotas konstrukcijų detales ir kaip jos tarnaus jūsų projekte – nuo sienų apdailos iki varžtų. Norėdami maksimaliai išnaudoti SketchUp privalumus, pasitelkite vizualizavimo variklį Chaos V-Ray for SketchUp, kuris gali padėti suinteresuotosioms šalims įsivaizduoti galutinį projektą daug sklandžiau bei, žinoma – realistiškiau. Su V-Ray for Studio, kurkite bei dalinkitės savo kurtais scenarijais, scenomis ar animacijomis nevaržomai. Naudokite neribojamą aukštų poligonų skaičiaus modelių bibliotekas – 3D Warehouse arba Chaos Cosmos ir pamirškite plastiko poskonį vizualizacijose. Neišeidami iš sukurtos BIM (bendros duomenų aplinkos), galite sugeneruoti galutines 2D detales ir pristatymo dokumentus naudodami LayOut, juos nuolat papildyti, keisti, rašyti ar taisyti pastabas.

Ketvirtasis BIM darbo eigos etapas: dokumentacija ir pristatymas klientams, užsakovams bei kitoms projektų dalims

Modelis, kuriame pavaizduota statybinė įranga ir naujai projektuojamo pastato pamatai

Modelis, kuriame pavaizduota statybinė įranga ir naujai projektuojamo pastato pamatai

O dabar smagioji dalis: kurkite tai ką kurdavote, bet ne 2D o 3D formatu! Statybininkų komandai turi būti užtikrinti sklandūs statybos aikštelės darbai ir infrastruktūra, kad statybų eiga ir procesas vyktų be papildomų nemalonumų.  Tikslaus mastelio brėžiniai, schemos bei planavimas vaizduojamas su LayOut, užtikrina sklandžią, tvarkingą ir tikslią brėžinių spaudą. Statybų komandos vadovai, projektuotojai taip pat gali sukurti pastolių schemas su tam skirtais papildiniais. SketchUp skirtas ScaffMax papildinys padeda sukurti 3D pastolių modelį, nuskaitydamas situaciją ir pateikdamas išeitinius duomenis tokius kaip sąmatą ir kitus medžiagų bei darbų skaičiavimus.

Modelis, kuriame pavaizduoti suprojektuoti paprastos formos pastato pastoliai.

Modelis, kuriame pavaizduoti suprojektuoti paprastos formos pastato pastoliai.

Konstruktoriai gali eksportuoti sukurtus konstrukcinius planus į Tekla Powerfab, skirtą plieno gamybai. Prijungtoje statybų aplinkoje projekto komanda gali gauti grįžtamąjį ryšį realiuoju laiku, stebėdama gamybą ir pristatymo vietą. Ir žinoma tokiu būdu prižiūrėti visą procesą. Naudodama Trimble Connect AR projekto komanda gali sujungti realaus pasaulio vietų duomenis su jūsų sukurtais modeliais.

Statybvietės modeliai.

Statybvietės modeliai.

Būdama bendroje Trimble Connect duomenų aplinkoje, projekto komanda gali dalintis vykdymo dokumentais ir brėžiniais su įvairiomis projektų dalimis. Viewpoint padeda tęsti projektą automatizuodamas užduotis, formas, procesus ir ataskaitas, skirtas projekto kontrolei, kokybės kontrolei ir dokumentų kontrolei – visa tai turi glaudų ryšį tarp užsakovo ir projektuotojo. Jei jūsų komanda diegia skaitytuvus ar robotus, juos galima patalpinti, pridėti į projektą, kad į projekto valdymo sistemą keliautų ir duomenys iš prietaisų realiuoju laiku. Jūsų BIM principu varomas projektas bus supaprastintas ir atliktas nepriekaištingai.

Mėgaukitės dideliais BIM pranašumais

Įsivaizduokite projektą, kuriame nėra jokių netikėtumų dėl laiko ar biudžeto, nėra saugumo problemų ir nesusikalbėjimo statybų metu. BIM diegimas pagerins kiekvieną jūsų projekto etapą, nes užtikrins, kad visos suinteresuotosios šalys tūrėtų galimybę pasiekti reikiamą informaciją tinkamu laiku. Nuo pirmųjų architekto eskizų iki rangovo, kuris įsuka galutinį varžtą. BIM projektai tvarkingai dokumentuoti ir gerai koordinuoti, pavers Jus statybos sektoriaus profesionalais!
Ar esate architektas? Pradėkite galvoti apie BIM eigą jau dabar, nuo pirmojo prisėdimo, kad galėtumėte demonstruoti pirminius ir jau tikslius planus ar schemas. Bendraukite su kolegomis iš struktūrų ir kitomis projekto dalimis norint operatyviai gauti sprendimus bei leidimus. Architektas, su kuriuo lengva dirbti, yra architektas, kuris laimi daug pasiūlymų. Ar kažkiek įkvėpėme Jus pagalvoti apie BIM eigą kuriant kitą sekantį savo projektą? Pradėkite nuo nemokamos bandomosios „SketchUp“ versijos su prieiga prie galingų įrankių rinkinio ir saugyklos debesies Trimble Connect (iki 10gb vietos), kuri padės jums pradėti BIM varomo projektavimo darbo eigą jau nuo šiandien!